کلیپ سوتی.کلیپ دیدنی.کلیپ های جدید داغ

ساخت ساعت دیواری

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا

ساختتکه‌های کاشی!
شما به تعداد قابل توجهی کاشی نیاز دارید، رنگ‌های پیشنهادی من تونالیته‌ای از رنگ‌ آبی است. از آبی تیره گرفته تا روشن آسمانی، سفید، زرد و بالاخره سبز روشن. در مورد جنس‌ کاشی‌ها هم باید بروید سراغ کاشی‌های لعابی ظریف، این مدل کاشی‌ها معمولا برای شروع و البته انجام یک کار تزئینی بهترین انتخاب هستند.

معمولا موزاییک‌هایی که می‌خرید (خیابان سپه بورس خرید انواع و اقسام سرامیک‌هاست) روی ورقه‌هایی از جنس فایبرگلاس یا کاغذ الگو چسبانده شده‌اند. ابعاد موزاییک‌های مربع‌شکل، 2 سانتی‌متر است. برای جدا کردن این موزاییک‌ها‌ از ورقه‌ها باید آنها را در آب تمیز و ولرم درست و حسابی خیس کنید، وقتی چسب موزاییک‌ها در آب حل شد، به‌راحتی می‌توانید آنها را جدا کنید

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
این نقشه را کپی کنید

شما تازه‌کار هستید بنابراین برای اینکه کار برایتان راحت‌تر شود، من نقشه طرحی که قرار است، نقش صفحه ساعت‌ شما را بازی کند برایتان ضمیمه کرده‌ام بنابراین کافی است این نقشه را در ابعاد بزرگ‌تر (یک مربع20در 20) کپی کنید بعد همان را درست مثل یک الگو روی کاغذ قهوه‌ای بیندازید. حالا کافی است خطوط الگو را روی کاغذ قهوه‌ای(کاغذ الگو) تکرار کنید!

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
 و اما تدارکات اضافه!

  رنگ اکرولیک: آبی رویال (همان رنگ اشرافی خودمان) و نقره‌ای
 کاغذ قهوه‌ای، همان کاغذ الگوی خودمان!
  یک موتور ساعت جمع و جور
  دوغاب یا همان ملات خودمان: ملات را می‌توانید به صورت پودر آماده از بازار تهیه کنید (خریدن آن از ساختنش که ترکیبی از3 واحد سیمان الک شده و نرم+ یک واحد پودرسنگ الک شده و نرم است، به مراتب راحت‌تر و به صرفه‌تر است) اما یادتان باشد سراغ پودرهای رنگی نروید!

  چکش مخصوص

  یک قاشق و چنگال فلزی کوچک

  دستگاه دریل

  چسب چوب با چسبندگی کافی البته در شرایطی که آن را با یک لیوان آب رقیق کردید!

  اسفنج

  چرخ برش شیشه‌ای/ قندشکن گازانبری.

  صفحه چوبی کوچک

  و بالاخره یک قاب چوبی 20 × 20

مرحله اول

در اولین قدم باید بروید سراغ قاب چوبی، مرکز آن را پیدا کنید و درست همان نقطه را با استفاده از دریل سوارخ کنید.

مرحله دوم

حالا شروع کنید به تکه کردن موزاییک‌ها. باید با استفاده از چرخ برش، روی هر موزاییک سایزی که لازم دارید را ایجاد کنید بعد با استفاده از قندشکن گاز انبری آنها را تکه کنید. البته در این طرح سایز استاندارد موزاییک‌های کوچک به عنوان پایه کارتان مناسب است فقط کافی است طبق نقشه پیش بروید و تعدادی از آنها را از وسط دونیم کنید تا به مستطیل‌های باریک‌تر برسید. اما در مورد موزاییک‌های سبز و سفید و زرد، کار کمی متفاوت‌تر می‌شود، با استفاده از چرخ برش قطر موزاییک‌ها را مشخص کنید و با قندشکن گازانبری آنها را از روی قطر بشکنید. نگران شکستن موزاییک‌ها هم نباشید چون چرخ برش درست مثل الماس شیشه‌بری عمل می‌کند. این چرخ با ایجاد شیاری عمیق روی کاشی‌ها، آنها را برای شکستن آماده می‌کند.

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
مرحله سوم

حالا باید طبق نقشه پیش بروید یعنی تکه‌های موزاییک را با استفاده از چسب چوب رقیق شده با آب (به نسبت یک به 3)روی کاغذ الگو بچسبانید. یادتان باشد مربع کوچک مرکز کار باید خالی بماند. به 4 موزاییک مثلثی زردرنگی که در چهارگوشه ساعت قرار می‌گیرد هم دقت کنید!

مرحله چهارم

  حالا 2تا 3 ساعت، کاغذ الگو و موزاییک‌ها را به حال خودشان بگذارید. باید منتظر بمانید تا کاشی‌ها به کاغذ قهوه‌ای بچسبند.

مرحله پنجم

  در این مرحله دوباره باید بروید سراغ قاب چوبی و چسب چوب رقیق شده و چسبناکی که ساخته بودید، بعد آن را همانطور که در تصویر می‌بینید روی سطح چوبی پخش کنید. بهترین ابزار برای پخش کردن چسب روی سطح چوبی یک کاردک شیاردار است.

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
مرحله ششم

حالا کاغذ قهوه‌ای که موزاییک‌ها را روی آن چسبانده بودید روی سطح چوبی بگذارید طوری که کاغذ قهوه‌ای روی کار باشد.

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
مرحله هفتم
به شما گفته بودم یک تخته چوبی کوچک هم لازم دارید، آن تخته کوچک اینجا به کارتان می‌آید آن را روی صفحه قهوه‌ای بگذارید و با چکش مخصوصی که در نظر گرفته بودید روی آن ضربه بزنید. یادتان باشد هیچ‌کدام از تکه‌های موزاییک نباید از این ضربه‌های حساب شده بی‌نصیب بمانند!

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
مرحله هشتم
حالا باید دست‌کم 24 ساعت منتظر بمانید تا موزاییک‌ها درست و حسابی به قاب چوبی بچسبند.

دوغاب برای پر کردن فواصل بین موزاییک‌ها به کار می‌رود و علاوه بر اینکه کار را زیباتر می‌کند به آن استحکام بیشتر و خاصیت ضد آب هم می‌دهد. اصلا استفاده از دوغاب به هنر موزاییک‌کاری اعتبار می‌دهد.
دوغاب‌ها هم به صورت آماده در بازار وجود دارند و هم به صورت پودرهایی در رنگ‌های مختلف که باید آماده شوند. پیشنهاد من این است که سراغ پودرهای بی‌‌رنگ بروید تا دوغاب‌تان را مناسب با رنگ کار به هر رنگی که می‌خواهید بسازید.

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
مرحله نهم

بعد از 24 ساعت با اسفنج نمدار بروید سراغ موزاییک‌ها و تمام سطح کاغذ الگو را حسابی مرطوب کنید.

مرحله دهم

حالا با حوصله و به آرامی شروع کنید به جدا کردن کاغذ الگو. اگر کاغذ به‌راحتی جدا نشد، شک نکنید که باید آن را بیشتر مرطوب کنید.

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
مرحله یازدهم

دوباره بروید سراغ اسفنج مرطوب و باقیمانده چسب‌های احتمالی را از روی موزاییک‌ها پاک کنید. آرامش و حوصله را فراموش نکنید!

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
مرحله دوازدهم

حالا باید رنگ آبی رویال را با پودر دوغاب بی‌رنگی که انتخاب کرده بودید ترکیب کنید تا به رنگ دلخواه‌تان برسید. بعد کمی آب به آن اضافه کنید تا به غلظت لازم برسد. غلظت لازم یعنی با نگاه کردن به دوغاب یاد سس مایونز بیفتید!

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
مرحله سیزدهم

حالا نوبت به مرحله بندکشی است. دوغاب را روی صفحه بریزید و با استفاده از کاردکی که در نظر گرفته بودید آن را کاملا روی سطح ساعت پخش کنید یک بار از راست به چپ و دوباره از چپ به راست. می‌توانید از اسفنج‌تان هم کمک بگیرید تا خیالتان راحت باشد ملات به همه درزهای ساعت راه پیدا کرده است به خصوص مرکز کار که به‌دلیل قرار گرفتن عقربه‌های ساعت خالی مانده است.

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
مرحله چهاردهم

15تا 20 دقیقه ملات و صفحه ساعت را به حال خودش بگذارید تا کاملا خشک شود. حالا با استفاده از یک پارچه تمیز روی ساعت را تمیز کنید تا برق بیفتد!

مرحله پانزدهم

  حالا بروید سراغ عقربه‌های ساعت یا همان قاشق‌ و چنگال کوچکی که من به شما پیشنهاد داده بودم. با رنگ نقره‌ای رنگشان کنید و بعد موتور را پشت صفحه و قاشق و چنگال را روی کار سوار کنید.

لاله اسکندری و آموزش ساخت ساعت موزاییکی - آکا
و آخرین مرحله

  حالا نوبت به صفحه پشتی ساعت می‌رسد آن را هم آبی کنید تا ساعت‌تان به قدر کافی تمیز و مرتب باشد!


+ نوشته شده درشنبهساعت 0 قبل از ظهرتوسط علیرضا | | تعداد بازدید : 916

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ